Home 5 Baterie elektromobilu 5 Životnost baterie elektromobilu: Co dělat, aby vydržela co nejdéle

Životnost baterie elektromobilu: Co dělat, aby vydržela co nejdéle

baterie elektromobilu

Životnost baterií do elektromobilů je stále ožehavým tématem. Otazníky nad ní visí od chvíle, kdy se první elektrifikované vozy objevily na trhu. Je prostým faktem, že trakční baterie postupně ztrácí svou kapacitu a jejich výdrž klesá.  Pokud ale dodržíte pár elementárních zásad, budou články vašemu autu sloužit klidně i 10 a více let. 

Co tedy můžete sami udělat pro to, abyste životnost baterie prodloužili? Dodržujte 3 základní pravidla:

1. Upřednostněte pomalé dobíjení

Velkým nepřítelem všech bateriových článků je vysoká teplota. Už při překročení 20 °C se maximální počet možných nabíjecích cyklů snižuje. Aby vám tedy baterie sloužila co nejdéle, zabraňte jejímu přehřívání.

Hlavní problém však nehledejte v krátkodobém parkování na slunci, ale ve způsobu dobíjení. Čím rychleji budete články dobíjet, tím více se budou zahřívat. Upřednostníte-li pomalé „domácí“ dobíjení před častým používáním rychlonabíječek, životnost tím prodloužíte. U přenosných nabíjecích stanic si jednoduše nastavíte dobíjecí výkon od 2,3 do 22 kW. Když vás nebude tlačit čas, navolíte nižší výkon a budete baterii šetřit.

2. Dobíjejte co nejčastěji

Budete-li kapacitu trakční baterie dlouhodobě udržovat v rozmezí od 20 do 80 %, vydrží vám ve skvělé kondici roky. Kapacitu průběžně kontrolujte a dobíjejte co nejčastěji. Vyhýbejte se dojíždění do nuly i dobíjení na maximum.

Vsaďte na každodenní dobíjení doma před občasnou návštěvou veřejných dobíjecích stanic. Do výbavy si pořiďte i přenosnou nabíječku s regulací dobíjecího výkonu, se kterou svému autu doplníte energii i v práci nebo na chatě. Stačí, když budete mít v dosahu běžnou 400V zásuvku s pětikolíkem.

3. Používejte nabíječky s diagnostikou a ochranou

Jako distributoři nabíječek a dobíjecích stanic dobře víme, jak důležitou roli hraje technologie dobíjecích zařízení. Rozhodně doporučujeme používat jen spolehlivé certifikované výrobky, které dodají bateriím přesně tolik energie, kolik potřebují.

Na zabezpečení zdraví i majetku si dáváme záležet. Proto jsme všechna zařízení vybavili systémem diagnostiky a bezpečnostními prvky včetně proudového chrániče. Tyto prvky nechybí ani u cenově dostupného nabíjecího kabelu. Disponuje i řídicí jednotkou, která zajišťuje automatickou diagnostiku přenosu elektrické energie. Vaše auto i baterie budou vždy v bezpečí, ať už budete dobíjet doma, nebo na cestách.

Pořiďte si domácí dobíjecí stanici (ať už kabel, nebo wallbox) a na nižší výkon nabíjejte co nejčastěji. Dlouhodobá životnost baterie vás díky tomu mile překvapí. S výběrem nejvhodnějšího řešení vám ve COMelectric rádi pomůžeme, stačí se ozvat.

Baterie elektromobilu

Máte zájem o realizaci nabíjecí stanice a chcete vědět, kolik vás bude stát?

Vyplňte náš kontaktní formulář a my vám do 24 hodin zpracujeme cenovou nabídku. A to zdarma a nezávazně.

Kontaktujte nás

COM Electric s.r.o. | IČ: 049 16 646 | Fakturační adresa: Tuřanka 115, 627 00, Brno

BRNO

Tuřanka 115, 627 00, Brno

+ 420 515 917 825

brno@comelectric.cz

PRAHA

Politických vězňů 21, 110 00, Praha

+420 515 917 823

praha@comelectric.cz

OSTRAVA

Ruská 83/24, 702 00, Ostrava

+420 515 917 827 

ostrava@comelectric.cz