O ELEKTROMOBILITĚ FAQ

Pokud jste ve světě elektromobility nováčkem a seznamujete se s fascinujícími možnostmi, které vám elektrická auta nabízí, jste tady správně. Naši technici denně odpovídají na velké množství dotazů týkající se elektromobility. Sepsali jsme pro vás proto odpovědi na dotazy, které se v diskuzích s našimi zákazníky pravidelně opakují. Nemusíte se však obávat složitých technických nákresů, odpovědi jsme záměrně vytvořili tak, aby jim porozuměl i laik. Pokud v této sekci nenajdete odpovědi na své dotazy, zeptejte se nás telefonicky nebo emailem.

Rádi vám odpovíme na vše, co vás v oblasti elektromobility zajímá.

Nabíjecí stanice: výběr, nákup, instalace, provoz

otázky a odpovědi:

Jaké typy dobíjecích stanic na trhu existují? Pro jaké účely jsou jednotlivé typy vhodné?

Na trhu se můžete setkat se dvěma základními druhy nabíjecích stanic. AC stanice, které dobíjí elektromobily střídavým proudem a DC, které využívají stejnosměrný proud. Pro domácí nabíjení se využívají většinou stanice typu AC, a to nejčastěji ve formě tzv. Wallboxů. Wallbox může být připraven pro nabíjení až dvou automobilů zároveň. Pokud uvažujeme o nabíjení elektrických aut pro komerční účely, například jako benefit pro vaše zákazníky nebo zaměstnance, pak je pro vás vhodnější DC nabíjecí stanice, která má výrazně vyšší nabíjecí výkon, je tedy rychlejší, ale také dražší.

Jak rychle můžu svůj elektrovůz dobít?

DC – nabití z 0 % na 80 % kapacity za cca 45 min

AC nabíjecí stojan – rychlost závisí na výkonu nabíječky uvnitř auta

Příklady vnitřních nabíječek:

 • VW eGolf 7,2 kW; BMW i3 7,36 kW; Renault Zoe 22 kW 
 • baterie eGolf 35,8 kWh tj. teoreticky nabito z 0 % na 100 % za 5 hod.

baterie Zoe 41 kWh tj. teoreticky nabito z 0 % na 100 % za 2 hod.

Chci dobíjecí stanici. Jak připravit místo, na které ji chci instalovat?

Pro správnou funkci nabíjecí stanice potřebujete zajistit dostatečnou kapacitu sítě a odpovídající jištění v souladu s typem dobíjecí stanice. COM Electric před samotnou instalací nabíjecí stanice připraví plán instalace, ve kterém zhodnotíme připravenost místa nabíjení a navrhneme potřebné úpravy. Nemusíte se však obávat, naši zkušení technici si poradí i s velmi složitými podmínkami.

Kolik stojí pořízení nabíjecí stanice?

Cena nabíjecí stanice se odvíjí primárně od jejího typu. Cena AC nabíjecích stanic startují na ceně od 19 000 Kč výše. DC nabíjecí stanice jsou podstatně dražší, očekávejte cenu od 500 000 Kč výše. K ceně samotné stanice je nutné připočítat cenu instalace. U COM Group startují ceny instalace od 6 000 Kč.

Je možné získat na pořízení nabíjecí stanice dotace?

Dotace na pořízení nabíjecích stanic se v ČR udělují specifickému okruhu zájemců. Lze je čerpat na nákup elektromobilů pro podnikatelské účely, města, obce a pro veřejné subjekty. Pokud do některé z těchto kategorií spadáte, v COM Electric Vám rádi poradíme a pomůžeme s přípravou projektu a získáním dotace.

Elektomobilita – mýty a fakta

Dobití elektromobilu trvá dlouho a jeho dojezd je minimální. Není to auto pro běžné užívání.

Velmi častou obecnou výtkou proti elektromobilitě je srovnávání s tradičními spalovacími motory. Současná elektroauto přitom nejsou a ani nemají být stejná jako ta běžná. Cílem elektromobilů není plně nahradit automobily se spalovacími motory, technologie ještě nejsou tak daleko, aby tento požadavek dokázaly naplnit. Současné elektrovozy nastavují cestu a ukazují budoucnost příštím generacím elektrických aut, která budou lepší a lepší až se vyrovnají klasickým automobilům.

Elektromobil je nebezpečný, hrozí u něj vznícení baterie.

Systém využívání elektrické energie z baterie je v elektromobilu maximálně bezpečný. Vestavěný bezpečnostní systém, který musí mít instalovány všechna používaná elektrická auta, v případě poruchy baterii odpojí. V individuálních případech může i tak dojít ke vznícení baterie, procento těchto vznícení však není vyšší než u klasických spalovacích motorů.

Elektrický vůz je příliš drahý.

Elektromobil dnes zakoupíte za cenu o zhruba 1/4 – 1/3 vyšší než vůz s klasickým spalovacím motorem. Pokud jste podnikatel, můžete na nákup elektrovozu čerpat dotace, které srovnají cenu elektromobilu s klasickým vozem. Výhodou navíc je osvobození od dálničních poplatků.

Životnost baterie v elektromobilu je krátká.

Výrobci baterií pro elektrická auta garantují životnost většinou na 8 let nebo 160 000 – 200 000 km. Další důležitou garancí je přitom míra snížení výkonu, která po tuto dobu nesmí být více než 20 %. Životnost baterie lze samozřejmě ovlivnit způsobem užívání elektrického vozu, především pak způsob dobíjení.

Pokud bychom do elektrické sítě připojili všechny elektroauta, která v ČR jezdí, síť to nevydrží a spadne.

V ČR se skutečně nemusíme bát, že bychom trpěli nedostatkem elektrické energie, jsme 5. největším vývozcem elektřiny na světě. Ročně ČR vyveze 17 000 GWH, předpokládaná spotřeba elektrických aut v roce 2030 je přitom 430 GWH.

Infrastruktura dobíjecích stanic je nedostatečná.

Většina hlavních tahů je v ČR již nyní pokryta dostatečným množství nabíjecích stanic. Výstavba nových nabíjecích stanic je podporována z evropského i českého rozpočtu. Do roku 2022 by mělo být u nás postaveno dalších 500 rychlonabíječek a podporována je i výstavba klasických nabíjecích stanic.

Elektromobily mají krátký dojezd, především v zimě, kdy je zapnuto topení, nebo v létě z důvodu klimatizace.

Dojezdy v současnosti využívaných elektromobilů se pohybují okolo 400-500 km. Při zapnutém topení nebo klimatizaci se dojezd výrazně nesnižuje.

Baterie z elektromobilů nelze ekologicky zlikvidovat.

Moderní baterie jsou recyklovatelné z 90 %. Použité baterie lze navíc ukládat do tzv. bateriových úložišť, kde mohou dále sloužit.

Elektroauto není ekologické, protože je poháněno elektřinou, která je vyráběna z uhlí.

V ČR je v současnosti vyráběno uhelnými elektrárnami 30-50 % elektrické energie. Budoucnost je však jiná. Energetická koncepce ČR od tuhých paliv postupně odstupuje a budoucnu již nebudeme škodlivé spalovací elektrárny využívat.

Služba veřejného nabíjení

Mám soukromou nabíječku, můžu jí nabídnout veřejnosti?

Ano můžete. Ve spolupráci se společností E.ON nabízíme službu propojení vaší nabíjecí stanice do jejich veřejné sítě. Veškerou péči o zákazníka a fakturaci přitom zajistíme my.

Jakým způsobem mohu vybírat peníze? Budu mít přehled o nabíjení?

V praxi se můžete setkat s těmito metodami placení z nabíjení:

 • Cena za kWh
 • Cena za minutu
 • Kombinace obou pro motivaci uvolnit parkovací místo po konci nabíjení
 • Měsíční poplatek plus kombinace výše uvedeného
 • Měsíční poplatek se nabíjením bez limitu
 • Platby s registrací do aplikace poskytovatele
 • Měsíční faktura za nabíjení
 • Kredit, že kterého se odečítá spotřebovaná částka
 • Ad-hoc platby bez registrace

COM Electric nabízí napojení na tzv. backendovou službu, která umožňuje vzdálenou správu nabíjecí stanice, možnost editace zákazníků, export dat o nabíjení, možnost výběru peněz a mnoho dalších funkcí.

Jak mohu dát vědět, že má nabíjecí stanice je veřejná?

Po registraci nabíjecí stanice používáme cloudový systém Virta, který je celosvětově nejrozšířenější. Registrací v systému se nabíjecí stanice zobrazí v mapách Virta app, Google, E.ON Drive, EV mapy a další. Provozovateli tím vznikne reklama, kterou lze vztáhnout na další služby v místě jako je ubytování, restaurace,…

Spolupracujeme s:

Ford logo
Ford logo
Ford logo
Ford logo
Ford logo
Ford logo

Chcete vědět, kolik vás bude stát řešení nabíjení vašeho elektrického vozu?

Vyplňte náš kontaktní formulář a my vám do 24 hodin zpracujeme cenovou nabídku. A to zdarma a nezávazně.

Kontaktujte nás

COM Electric s.r.o. | IČ: 049 16 646 | Fakturační adresa: Tuřanka 115, 627 00, Brno |
Ochrana osobních údajů

BRNO

Tuřanka 115, 627 00, Brno

+ 420 515 917 825

brno@comelectric.cz

PRAHA

Politických vězňů 21, 110 00, Praha

+420 515 917 823

praha@comelectric.cz

OSTRAVA

Ruská 83/24, 702 00, Ostrava

+420 515 917 827 

ostrava@comelectric.cz